Kaivalya Yogashram

Temel prensibimiz: “Yoga yapılmaz, yaşanır…” Ersin Ananda

Kaivalya Yogashram İstanbul Anadolu yakasının, geleneksel yoga çalışması yapılan, ilk ve en eski merkezidir…

Temeli 1989 yılında atılan, Kaivalya(*)Yogashram, çalışmalarına, 1990 yılında Çiftehavuzlar’da çok sade bir ortamda başladı. Yoğun ilgi gördü ve gelişti.

Katılanların gönülden destekleri ile, yoganın gündelik yaşama girişinde etkili ve çok başarılı uygulamaları aksaksız ve tam disiplin içinde yapıldı. Felsefi ve bedensel çalışmalar kar kış, yağmur çamur, sıcak soğuk demeden her şart altında aralıksız sürdü.

Yoğun talep ve ilgi üzerine çalışma programları genişletilerek haftanın tüm günlerine ve çeşitli saatlere alternatifli olarak yayıldı. Aşramımız ortamında salt bir görüş veya dış kaynaklı kurum yada kuruluşuların prensipleri değil, tüm yogik ekollerden faydalanılarak geleneksel yoga yöntemlerinin analizi yapılır. Böylece kendini hep yenileyen bir bünyeye sahiptir.

Eğitmenler Ersin”Ananda”Saran ve Mihrimah Temel uzun yılların tecrübeli ve Türkiye’nin ilk diplomalı yoga çalıştırıcılarındandır.Yoga eğitmenliği tecrübeleri 20 yılın üzerinde olmakla beraber her sene muhakkak yurt dışındaki çeşitli yoga okullarında tamamlayıcı eğitimlerini ihmal etmemektedirler.

Kaivalya Yogashram’da çalışmalar, Yoga felsefesini, kişinin varlıksal yapısının potansiyel mükemmeliğine ulaştırmak, Yoga’yı gündelik yaşam içine yerleştirmek. Kişiyi toplumdan soyutlayarak değil aksine toplumun içinde en uyumlu hale getirmek. Sağlıklı bir beden ve mükemmel bir zihin yapısına ulaşmak. Böylece yoganın üstün mutluluk durumuna ulaşmak şeklinde yorumlayarak devam yoluna etmektedir.

Kişisel gelişimin mükemmel yolu olan Yoga’nın doğasına uygun olarak, dinsel öğretilere yer verilmemektedir. Her zaman ve zeminde söylediğimiz gibi Yoga bir din değildir…

Kaivalya Yogashram adına Ersin “Ananda” Saran Dünya Yoga Federasyonu ile Avrupa Yoga Birliği üyesi olup, Kaivalya Yogashram kayıtlı ve teyid edilmiş bir Yoga eğitim ve çalışma merkezidir. Dünya Yoga ve Ayurveda Hareketi üyesidir (MYA). Tüm bu yönleri ile bağımsız bir merkez olup, herhangi bir üst bünyenin maddi veya manevi himayesinde değildir…

Kaivalya Yogashram, yurtiçi ve yurt dışındaki, herhangi kişi ve/veya kuruluşun, temsilcisi veya şubesi değildir. Yoga felsefesini hiç bir surette dinsel olgu olarak almaz ve bu şekildeki görüşleri ve uygulamaları bünyesinde barındırmaz. Zira Yoga bir din değildir.

(*) Sanskritçe Kaivalya; özgür benlik anlamına gelmektedir, Yoga felsefesinde bireyin yüksek ruhsal mertebesidir.

Aşram ise Yoganın tüm yönleri ile çalışıldığı yer anlamına gelmektedir.

 

HATHA YOGA ÇALIŞMALARI HAKKINDA

Çalışmalarımız , öncelikle HATHA YOGA uygulamaları ile başlar, HA, güneş ve THA ay anlamına gelir. Bu da yaşamdaki (+) ve (-) olgular ile bunların dengelenmesi ve bunun kişinin fiziksel, zihinsel ve ruhsal seviyelerindeki olumlu yansımalarının elde edilmesi ile varılan mutlak mutluluk hali düşünülebilir.

HATHA YOGA’da uygulayıcı çeşitli pozları (ASANA’lar) tatbik eder.

YOGA, pozisyonları (ASANA’lar) ile, vücudun bütün eklemleri genç ve güçlü kalır esnekleşir. Kontrol edilebilen hayati enerji ile kan dolaşımı dengelenir.

Takip edilen en basit YOGA uygulamaları ile hiper tansiyon, ülser, artitid, hemoroid, varis, prostat, uter rahatsızlıkları gibi ile uykusuzluk, düzensiz uyku ile iktidarsızlık ve frijidite giderilir.

Çalışmalarımıza çok basit egzersizler ile başlayacak, zamanla en karmaşık tekniklere geçilecektir. Bu egzersizler yüzyıllardır tecrübe edilmiş ve zararsız uygulamalardır.

 

    • Duyurular

    Descargar musica