KİNOA YEMELİ… (Quinoa)

Bilirsiniz, öyle yeme içme işlerine karışmaktan hiç hoşlanmam, genel olarak “ne yiyorsanız O’sunuz” prensibim  geçerlidir…” Vejetaryen olun, aman et yemeyin, yiyenlerden de tiksinin” gibi  kalıplaşmış yaklaşımlarım da olmamıştır.  Et yiyorsanız siz bilirsiniz, yemiyorsanız da dünyanın en mükemmel kişisi oldum diye böbürlenmeniz yersiz. Unutmayın ne yapıyorsanız kendiniz için yapıyorsunuz…

Hani demiştim ya bir hocam bana “bir avuç pirinç ve bir avuç mercimek insanı doyurur diye..” hikayeyi hatırlıyorsunuzdur.

Pek çok vejetaryen bolca pirinç tüketir, evet doyurucu bir gıdadır, yanına özellikle sulu bir sebze, tahıl, hububat yaparsanız öğünü yamamlayıp keyifle yersiniz. Ama özellikle beyaz pirincin zararlı olduğuna dair bilgiler bolca, bunu yanında tam pirinç belki de biraz daha iyi.

Bizim kültürümüzdeki bulgur alışkanlığı da güzel, ama neticede bolca buğday tüketmektesiniz bu bakımdan kilo almak açısından riskli olabiliyor.

Son yıllarda gelişen ve sağlıklı beslenenler için adeta bir vazgeçilmez haline gelen, kinoa yeme alışkanlığı tam da burada bana da ilginç geldi… Sık sık denedim, gayet de memnun kaldım. Sizlere de tavsiye ediyorum.

Kinoa, Güney Amerika’da, Peru, Bolivya,Ekvador ve Kolombiya’nın, And dağları bölgelerinde tarımı yapılan bir bitki, buralarda binlerce yıldır üretilip tüketiliyor.

images

Her ne kadar bugdaygillere benziyorsa da bir tahıl ürünü değil bu bakımdan onu daha ziyade yapraklı bitkiler gibi düşünebiliriz.

Öte yandan içinde bulundurduğu maddeler bakımından da zengin bir karışımı var, bir diğer özelliği de bol miktarda protein deposu olması ve bulundurduğu bolca lif. Özellikle son zamanların konusu olan “gluten” içermemesi de cabası…

Tüm bu bakımlardan adeta bir hazine olan kinoayı, pirinç pilavı ya da bulgur pilavı gib,i pişirebilir aynı şekilde tüketebilirsiniz. Mesela kısır yapmanız da mümkün, hatta şeker (beyaz şeker kullanmıyorsanız, esmer şeker ya da pekmez) ile irmik helvası gibi yapabilirsiniz. Sütlü tatlılar oluşturabilirsiniz, tatlı olarak tüketecekseniz, tarçının çok yakıştığını söylemeliyim.

Bulunduğum memlekette her markette rahatlıkla bulunuyor ve çok da pahalı değil ama anladığım kadarı ile Türkiye’de de artık rahatlıkla bulunuyormuş. Bu da çok iyi zira size tavsiyem hemem alıp denemeniz…

İnternet’te pek çok pişirme tarifleri bulunuyor, ama eliniz bir kere alıştıktan sonra kendi tariflerinizi oluşturabilir bu çok faydalı gıdayı kahvaltıda, öğlen ve akşam yemeklerinde rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Tropical-Quinoa-Salad-with-Spicy-Lime-Dressing-2

Geçen günkü yazımdan sonra “hocam diyet listesi verseniz” diye birkaç mail geldi, arkadaşlar bendeniz doktor veya diyetisyen değilim, bu konuda da ukalalık etmek hiç istemem, her konuyu erbabı yapsın.

Ama şöyle çok basit bir program tarafımca da tecrübe edilip faydalanılmıştır ( tekrar hatirlatayım bu yazdıklarımın bilimsel bir temeli yok, herkes için de uygun olmayabilir, sadece tecrübe edilip faydalanılmış bir yöntemdir)

Sabahları, kahvaltıdan önce ağız temizliği yapıldıktan ve ağız iyice çalkalandıktan sonra, irice bir bardak  ılık su içilmesi çok yararlı oluyor…

Kahvaltıda, açık bir cay ya da özellikle yeşil çay veya bitki çayları, domates, taze biber yada sevdiğiniz yeşillikler ve bir dilim kepek yada çavdar veya  tam tahıllı üzerine lor peyniri şahane gider. ( lor peynirine çok az zeytin yağı koyup, pulbiber, kekik veya sevdiğiniz haharatlar ile karıştırıp bir ekmeğe sürme malzemesini kendiniz yapabilirsiniz şahane oluyor), birinci dilim ekmek zaten yeterli ve doyurmuş olur ikici oburluğa girer…

Tabii müslileri gözardı edemeyiz, bu durumda sadece müslüyü yemeli, hem müsli hemde ekmekler penirler gereksiz…

Öğlen yemeğinde bolca salata diyeceğim ama sokakta yediğiniz salataların özellikle soslarında bulunan yağ, mayonez vesaire gibi malzemelerle kilo bile aldırıcı olduğunu unutmayın. Zaten hangi hijyenik şartlarda hazırlandığı belli olmayan bir çiğ gıdayı yemek ne derece sağlıklı bilmem.Salata yiyecekseniz bolca limon veya sirkeyi tercih edin zaten yeter.

quinoa-grain

Ayrıca buharda pişmiş sebzeler ya da  biraz baklagil veya tahıl yemeği şahanedir. Bunları kinoa ile yiyebilirsiniz.

Bir ara özellikle yağsız tavada ızgara edilmiş kırmızı biber ve kabak ile kinoa pilavını bir deneyin bayılacaksınız.

Akşam ise hafif geçsin güzel bir sebze çorbası, hafif zeytinyağlılar nefis olur. Ya da kendi yaptığınız bir meyvalı yoğurt…

Ben aralarda yarım avuç çiğ badem seviyorum, meyvaları yemeklerden sonra yememek gayet iyi olur aralara tek porsiyon meyva neden olmasın, arada yüksek kakaolu çikolatacık…

    Ananda'nın Feneri Beslenme0 comments

    Leave a Reply

    • Duyurular

    Descargar musica