Sağlıklı Beslenme İle İlgili Kısa Notlar

Sağlıklı Beslenme İle İlgili Kısa Notlar

Bazı besinlerin önemini biliyor muyuz ? en iyisi kısa bazı hatırlatmalar yapalım…

Mihri Hoca derlemiş araştırmış ve yazmış…

Buğday:  Beslenmemizde önemli yeri olan buğday, B vitamini ve mineraller yönünden çok zengindir. Ne yazık ki, un yapımı sırasında buğday taneleri kabuklarından ayrılıp, beyazlaştırılırken atılan kabuklarda bulunan en önemli değerler kabuklarla beraber atılırlar. Böylece vtamin ve mineraller yitirilmiş olur. Bu nedenle, yemeklerimizde kullandığımız, ve beyazlaştırıldığı için, göze daha hoş görünen “beyaz un” vücudumuzda başta kabızlık olmak üzere, diş çürümeleri ve dolaşım bozuklukları gibi aksamalara neden olmaktadır.

Buğday unu ile hazırlanan tatlı, hamur işi  ve diğer yemeklerin hazmı kolaydır.

Çavdar: Vitamin ve mineral yönünden buğday kadar zengin olan cavdarın, protein değeri daha yüksektir. Çavdardan elde edilen, çavdar unu daha ziyade ekmek yapımında kullanılır.

Maya Ezmesi: Tad verici özelliğinden dolayı, tuz gibi ve hatta tuzun yerine kullanılabilir. Fakat yemekler ile beraber pişmez,sonradan ilave edilir. Çünkü pişirildiği taktirde, içerdiği tüm B vitaminini kaybeder. Maya  ezmesinin bir diğer özelliği ise  sinir ve deri vitamini olmasıdır.

Tam pirinç: Diğer adı çeltik olan natürel pirinç, işleme girip  beyazlatılmadan önceki hali ile daha  sağlığa daha faydalı bir besindir.

Tabii şeker:  Şeker de un ve pirinç gibi, beyazlaştırılırken ham maddesinde bulunan tüm besin değerlerini yitirmektedir. Vitamin ve minerallerden yoksun olan beyaz şeker, beyaz şeker, damar tıkanıklıklarına, diş çürümelerine ve şeker hastalığına, sebep olabilmektedir. Şeker yarine tabii şeker, bal veya pekmez kullanılması, vücut sağlığı, açısından faydalıdır. Kalitesiz bal bal almamaya dikkat edilmelidir. Çünkü  kalitesiz ballar %40 oranında şeker ihtiva etmektedir.

Sebze suyu: Başta havuç, kereviz ve prasa olmak üzere, çeşitli sebzelerden kolayca hazırlanabilir.

Tercihe göre yarım kilo hebze doğranarak haşlanır, süzülür, sebzeler ya ezilerek süzgeçten geçirilir ve sebze suyuna katılır, ya da,  haşlanmış sebze olarak ayrıca kullanılır.

Soya unu: Soya fasulyesinin öğütülmesi ile elde edilen soya unu, çok az miktarda olmak şartı ile yemeklere sos olarak katılabilir. Böylece yumurtada bulunan, protein ve vitamin telafi edilmiş olur, vücuda yumurta yolu ile alınan kolesterol oranı azaltılır, çünkü bir çorba kaşığı soya ununda bulunan besin değeri, bir yumurtada bulunana eşdeğerdir.

Süzme yoğurt: Yoğurdun, bir tülbent içine konulup, asılarak 5-6 saat süzülmesi ile hazırlanır. Süzme işlemi boyunca, bir kada toplayacağınız sıvı hazmı kolaylaştırıcı bir içecek olarak kullanılabilir

Yağlar hakkında: Sağlığımız için önemli oldukları kadar, kararında kullanıldıklarında faydalıdırlar. Başta rafine edilmemiş yağlar olarak, zeytinyağı, mısır yağı ve ayçiçek yağı tercih edilmelidir.

    • Duyurular

    Descargar musica