Söz gümüş ise Sükût Altındır!

images İçinizden birilerine “yahu bir sussan !!!” demek geliyor mu ?
Gelmez olur mu hiç ?
Konuşmak ve dinlemek iki ayrı ama çok önemli olgudur.

Hele dinlemek, dinleyebilme gücünü bulabilmek, o saygıyı gösterebilme yetisine sahip olabilmek daha da büyük bir erdemdir.

Konuşan bildiğiniz bir konuda görüş beyan edebilir, hatta tamamen bildiğiniz bir mevzuu anlatabilir, dinlemelisiniz, dinleyebilmelisiniz, sizin için çok sıradan bile olsa gene de karşınızdakine olan saygı itibarıyla hoşgörü ile sabır gösterebilmelisiniz. Ya da o topluluklta bulunmamalısınız, haklı olabilirsiniz aynı insan her ortamda gene aynı şeylerden bahsediyor olabilir, siz çok sıkılıyor olabilirsiniz o zaman o ortamda bulunmayın, karar sizin.

Ama oradaysanız ve bir şekilde dinleyici durumuna düşmüşseniz oturun ve dinleyin.

Bazen bildiğiniz bir konuda bir başka ağız size daha önce akıl edemediğiniz şeyleri anımsatabilir, görüşünüzü açınızı genişletebilir, fikir yapınızı değiştirebilir.

Oturup dinleyin Hatta belli durumlarda egonuz size “yahu ben bunu dinleyecek adam mıyım ?” diye düşündürebilir. Oturun, sesizce dinleyin kafanızda sorular hazırlamayın, bunu nasıl faka bastırırım diye düşünmeyin, siz dinleyin, farklı olun biraz.

Bazı hallerde, dinlememek için ortamdaki başka biri ile konuyu alaya alan espricikler yapma ortaklığına girebilirsiniz, bilesiniz ki saygıdan yana hiç nasibinizi almamışsınız. Ya da itiraf edemiyor ama konuşanı kıskanıyorsunuzdur.

Eğer bir başkasını dinleyebilme yetiniz; egonuz ya da o her ne sebep ise ise sizi teslim almış, bir nedenle ortadan kalkmış ise, kendinizi eğitin.

Konuşana saygı göstermek kendine saygı göstermek ile eşittir.

Gelelim işin diğer tarafına, konuşuyorsanız o zaman nerede ne konuştuğunuza dikkat edin, her mevzuu her herde konuşmayın, konuştuklarınız muhakkak doğru ve geçerli kök ve değerlere sahip olsun, espri bile yapıyorsanız yerinde ve şık olarak yapın ki dinlenmeyi hak edin. Hani bir söz vardır, “latife, latif olsa gerek”

Unutmayın konuşmak en büyük enerji kayıplarından biridir, dolayısı ile gerek olmadıkça boş yere konuşmayın. İnanın ki susmak gereksiz konuşmaktan çok daha iyidir, boş verin varsın sizin için “pek konuşkan biri değildir“desinler .

Ortamda olmayan ve size cevap veremeyecek olan kişiler hakkında da konuşurken de dikkat etmek gerekir. Bir konu hakkında taraf olup sözleriniz ile müdahil olmadan önce, adil olup iyice hakim olun. Taraf bile olsanız üçüncü şahıs olduğunuzu unutmadan fikir beyan edin, rahat edersiniz.

 

Yoga çalışmalarından Mauna ( Mouna şeklinde de ifade edilebiliyor) yani sessiz kalabilme, ben ona sessizliğin sesini duyma da diyorum şahane bir kişisel eğitimdir. Hatırlarsanız Hindistan yoga kamplarımızda uygulamalarını yapardık.

İlk adımında, kısa da olsa belli süreleri hedefleyip susmak konuşmamak şeklinde başlayabilirsiniz. Tabii ki günümüz koşullarında bunu uygulamak oldukça zor herşeyden önce yaptığınız şeye saygı gösterip sizi sorgulamayacak bir ortam oldukça zor ama belki şu yaz döneminde gittiğiniz tatillerde ya da hafta sonu aile ortamında deneyebilirsiniz.

Daha sonraki adımda ise iletişimi belli bir süre için tamamen kesmek şeklinde de denenebilir. Güzel bir enerji depolama, zihni sakinleştirme ve huzuru bulma yöntemidir.

Her zaman yogik bir deneyim olarak tavsiye ederim.

İmkanınız olursa muhakkak deneyin. Yahu sahiden de yogaya spor dendiği ortamda mesela bu yoga uygulaması o sporun neresinde yer alır bilemedim 🙂 olur mu hiç öyle şey yoga spor değildir, bir kere spordaki birilerini yenerek kazanma ve zafer elde etme amacı yogada yoktur, kazanma var ise o da kendi egonuz üzerindeki hakimiyetinizdir, bunu da kimseye beyan etme yükümlülüğünüz yoktur.

Müsterih olun Mauna bir Hindu tapınma yöntemi değildir…

Geri dönelim, dinleyeceğiz….. gerekli yer ve zamanda konuşacağız ( espri bile olsa ) arada sırada tamamen susmayı deneyeceğiz.

Şimdi önümüzde bir hafta sonu yaklaşıyor hadi mauna deneyin… Sevgiyle kalınız

images (1)

    Ananda'nın Feneri Meditasyon Yoga Genel0 comments

    Leave a Reply

    • Duyurular

    Descargar musica