Yoga Halleri

Sevgili dostlarım,

Şu anda yaşadığımız yerde yoga  oldukça revaçta insanlar onu hayatlarının içinde bir yere koymuşlar gibi görünüyor. Daha bu kasabaya ilk geldiğimizde girişte bizi koskoca bir power yoga tabelası karşılamıştı. Daha sonra çeşitli yoga stüdyoları, bol bol da bikram usulü hot yoga merkezleri bulunmakta.

Hele bir yoga stüdyosu gezdik ki zannederim dünyada eşi benzeri az bulunur, 6 adet salon her biri yaklaşık yüze metrekare, masaj odaları, meditasyon odaları, duşlar, vs. ile devasa birşeydi.

Dün gece saatlerinde kasaba merkezindeydik, zannederim saat 22.30 cıvarlarıydı, ana cadde üzerinde, tabelasında birşey yazmayıp, pek anlam veremediğim bir işaret olan bir dükkanın önünden geçerken, içeriden gelen mikrofon ile konuşan ses ve karanlık salondan sızan çeşitli ışıklar dikkatimi çekti.

Gayrı ihtiyarı kapıdan içeri baktığımda, görüğüm manzara şuydu : bir konsol önünde DJ müzik yapıyor, içeride zannederim 20-25 kişi, ortam adeta gece klübü gibi, hani bildiğiniz, tabibi caiz ise; “ cıs tak cıs tak” müzik…

İçeride çoğunluğu kadınlardan oluşan grubun üzerinde tayt kıyafetler, bileklerinde, kollarında ve ayak bileklerinde geceleri yanan fosforlu, floresan bilezikler, sargılar……

Grubun başında yönetici durumunda olan ve onun yardımcısı kadınlar ise kulaklıklı mikrofonları ile, “şimdi denge pozuna geciyoruuuuuuuz”, “kolları kaldıııııırrryukarııııı”, “şimdi sağa sola sallaaaaaa” falan şeklinde komutlar veriyor… daha sonra bildiğiniz yoga asanaları devam eden bir koreografi ile devam ediyor ???? !!!!!!…………..

Anlayamadım tabii 38 yıldır bu konuların içindeyim, bu tarz bir yoga çalışmasını ilk defa görüyorum…. Hayır, hayır kimseyi ermek değil maksadım, ama samimi söyliyeyim “vay be dedim, yoga nerelere gitmiş”…. Elbette buradaki başka yoga çalışmalarını daha tam olarak görmedim, koşuşturmadan ancak yavaş yavaş vakit bulabiliyoruz bakınmaya…. fakat şurası bir gerçek ki, ben geleneksel yogadan yanayım, bu nedenle de burada da yapacağım çalışmalar bu yönde olacak… Bakalım buralarda nasıl karşılanacak ama benim ödün vermeye niyetim yok.

Bizim yöntemimize göre yoga asanaları, uzun süreli sabit duruşlar ile yapılmalıdır, bu şekilde uygulayıcı hem dayanıklı, hem huzurlu, hem sabit ve hemde esnek bir bedene ve zihne sahip olur. Varlığımızın özü, ruhumuzda bı değerlerein hepsi bulunmaktadır, ancak yaşadığımız madde hayatı maalesef bize onları unutturuyor, hatta bir müddet sonra sanki önlar hiç yokmuş gibi yaşamaya devam ediyor, işin fenası da bunu gerçek hayat zannediyoruz.. Ne yazık !!!!

Dostlarım yoga felsefesi varlığın hiç bir konuda tüketim içinde olmamasını öğütler, bu nedenle yaşam tarzımız, bedensel ve aklî yapımız ile, gereksiz tüketimden uzaklaşmalıyız, sakın bunu herşeyi biriktirelim anlamında düşünmeyin, bize ne lazım ise ona sahip olmak ve gereksiz ağırlıklarıdan kurtulmak temel fikrimiz olmalıdır.

Bunuyalnızca fiziksel madde olarak almamalı, zihinsel faaliyetlerimizde de gereksiz depolamalardan uzaklaşmalıyız, o zaman hayat çok daha basit, yaşanılası ve kolay oluyor. Bir önceki yazımda da belirttiğim üzere tüketmeye bayıldığımız bir başka konu da zamandır, asla tüketmemeli onu en faydalı şekilde kullanmalıyız.

Şimdi durun ve düşünün, daha sonra bulunduğunuz yere bir bakın, ne kadar gereksi bazı birikimler olduğunu göreceksiniz, onlar için ne gereksiz paralar, zamanlar, hırslar harcadığınızı idrak etmeye çalışın. Yaşam zor değil onu zorlaştıran ve bazı noktalarda dayanılmaz hale getiren gene bizleriz. Oysa bize bahşedilen zaman o kadar az ki ( ama şimdi bana reenkarnasyon falan demeyin ) … Yaşamımız kıymetli ve az, o nedenle onu tüketmemeli en faydalı şekilde kullanmalıyız.

Gereksiz hırslar, bitmeyen kıskançlıklar, anlamsız sevgisizlikler, işte tükenmişliğe giden yolun vazgeçilmez kilometre taşları, bunlar için uykusuz geçen geceler, gözyaşları, sinir ilaçları vesaire… Değer mi ? asla !

Şimdi bu fazlalıkları atmanın zamanıdır, madde ile ilişkimiz az ve öz olmalı, düşüncelerimiz fuzuli ağırlıkların ataleti ile bizi istemediğimiz yönlere çekmemelidir. Sevdiklerimiz, ve bize gerçekten gereken madde ile kolay rahat ve huzurlu bir yaşam o kadar da zor değil….

İşte bu nedenle, siz siz olun, asanaları zamanı ve bedeni harcayarak değil, sukunetle, uzun uzun , esneklikle, tam bilincine vararak uygulayın… Unutmayın maddeyi anlamak ve onu faydalı kullanmak için gene maddeden ders almalıyız, bize en yakın madde ise kendi vücudumuzdur….

Hadi bakalım gelelim bu haftanın asanasına, sizlerden ricam, bu hafta,  bol bol trikonasana çalışmanız hem denge ve hem de manipura çakra için çok önemli….

http://www.yogaturk.com/yoga/asana/yoga-asanalari/trikonasana/

Her zamanki gibi duygu ve düşüncelerinizi bana yazmaya devam edin lütfen…

Sağlık ve sevgilerle kalın…

.Trikonasana_2-506x380

    Ananda'nın Feneri0 comments

    Leave a Reply

    • Duyurular

    Descargar musica