Yoga Yapmayın!!

Dostlarım merhabalar,

Bir kaç mail geldi, hocam hayrola bir hafta ara verdin yazılarına diye, samimi söyliyeyim yazılarımın belirli bir periyodu yok, sık sık yazmaya çalışıyorum, keşke her gün yazabilsem ama olmuyor.  Ancak şunu söyliyeyim, meraklanmayın yazılar devam edecek, aramızdaki mesafe uzaklığını yazarak kapatacağız. Bu arada siz de yazmaya devam edin her mailiniz bana şevk veriyor..

Şimdi  yazının başlığına bakıp, “ yahu hocam yoga yapmayın da ne demek ?” dediğinizi duyar gibi oluyorum ; her zaman söyledim tekrar söyliyeyim, “yoga yapmayın”,  yoga rol değil ki yapasınız, yoga, yaşamın gündelik koşullarından ayrılıp yapılan biş şey değil ki yapasınız….

Yoga yaşamın tam kendisi olmalıdır, yoga, omu öğrendiğiniz andan itibaren içinze nüfuz etmiş bir yaşam tarzı olmalıdır…

Her zaman dediğim gibi yoga şile bezi gömlek, bol kesimli  hint işi pantalon ve şıpıdık terlik değildir… yoga, vejetaryen olup et yiyenlerden nefret etmek de değildir… Yoga, şahane yapılmış bedensel hareketler hiç değildir, istersen saatlerce amuda kalkıp dur, belki yaptığın yogadır ama yaşadığın değildir…

Bu nedenle düsturumuz her zaman “ Yoga yapılmas yaşanır” olmuştur …

Yogayı yaşamamız lazımdır, onu iyice öğrenmemiz, özümsememiz, bireysel analizler yapıp kendimiz bizzat tecrübe etmemiz lazımdır…

Unutmayın;  üstad Patanjaliye “kaç yoga var” diye sormuşlar, o da “siz orada kaç kişisiniz” demiş,” su kadar kişiyiz “,  “o zaman sayınız kadar yoga vardır” diyerek meseleyi kapatmış.

Her ne kadar temelde dört yogadan bahsetsek de ( Bhakti, Karma, Raja ve Jnana  yoga) bunlar kendi içlerinde dallanıp budaklanmakta, ama asıl olarak her insanın kendi yogası bulunmaktadır. Temel esaslar her ne kadar belirlenmişse  de çalışma bireysel olup tüm tecrübeler ve sonuçlar kişilere göre farklılıklar gösterir. Bu nedenle yoga bir din değildir, ziara dogmatik yapısı yoktur. Tanrı inancı olan, bir dine mensup olan, ya da bu tip inancı bulunmayan herkes yogayı yaşayabilir… çünkü yogayı yaşamanın sonunda cennete veya cehenneme gitmezsiniz…

Büyük hatalardan bir de yogayı sadece asanalar zannetmektir.  Bulunduğum ortamda yoğun bir yoga merakı var, geçtiğimiz gün bir mekanda  bana o gün yoga yapıp yapmadığımı sordular, çok net bir tavırla “yapmadım” dedim, karşımdaki ne sıklıkta yoga yaptığımı sorduğunda ise hiç yapmadığımı söyledim. Kendisi de yoğun bir yoga eğitmenliği programında olan muhatabım, “anlayamıyorum yıllarını buna vermiş bir kişi nasıl olur da yoga yapmaz” dedi…

Ben de ona yogayı yapmadığımı onu yaşadığımı söyledim. Batılı kültürün ağır tahakkümündeki kafası nedense önce bir türlü almadı bunu, daha sonra ona sordum, “ne yapmamı isterdin ? “ ….mesela  dedi “asanalar, kriyalar, meditasyon” yoğun ve taze bilgisi ile herşeyi sıraladı… Sonra içerdeki salonu gösterdi, orada falan yoga adı ile bir çeşit dans yapılıyordu, bak dedi nasıl da yoga yapıyorlar, tartışmanın manası yoktu, ben de holün diğer bölümündeki kapıyı gösterdim, orada birkaç kişi, ellerinde metleri son derece asık bir suratla ve sinirli bir biçimde durmaktaydılar, zira hot yoga hocaları geç kalmıştı, “ya bunlar” dedim “neden böyle asabîler”, “çünkü” dedi; “ yoga yapacaklar ama hocaları gecikti diye kızgınlar”…. peki dedim, başka sorum yok…

wine

Bak dedim ben dün çok sevgili bir arkadaşımın üzüm bağında, tüm gün keyifle çalışarak, budama, ayıklama, yaptım, elbette ki maddi bir çıkarım yok, yarın da üzüm hasadına gideceğim…tüm yogaları yaşamış oluyorum….

Şimdi sen bugün buradaki durumu ve benim iki gün nasıl bütün yogaları yaşamış olabileceğimi düşün, Cumartesi konuşalım….

Dostlarım, yoga hayatınıza girdiği andan itibaren eğer onu bir rol değil de yaşamın ta kendisi olarak kabul ederseniz hiç bir soru kalmaz, asana uygulayamayabilirsiniz, meditasyonu şeklisel olarak çalışamayabilirsiniz, ama gene de hem bedeninizi hem de zihninizi bir araç olarak kullanabilir yogayı 24 saat yaşayabilirsiniz.

Merak etmişsinizdir, Cumartesi o arkadaşla konuştuk, galiba dedi anlamaya başlıyorum, iyi dedim o zaman, sen bana ben de sana anlamakta yardımcı olmaya devam edelim….

Haydi bakalım, gelelim bu günkü yogik çalışmamıza, hemen yarın vaktiniz olduğunda sokağa çıkın, üzerinize rahat bir şeyler giyin, ya da giymeyin zira farketmez J, cadde boyunca yerdeki çöpleri toplayın ve onları en yakın çöp kutusuna atın. Utanmayın sıkılmayın zira kime ne, önemli olan karşılıksız koşulsuz hizmet edebilmek, unutmayın kimse size cennet vaadetmiyor, ama uygulamış olduğunuz karma yoga, size temiz, sağlıklı, huzurlu bir birey olabilmenin kapıları açılıyor.

Sevgilerle kalınız

    Ananda'nın Feneri Asanalar Meditasyon0 comments

    Leave a Reply

    • Duyurular

    Descargar musica