Asanalar Hakkında Genel Bilgiler

Bu bölümde kısaca Yoga duruşları Asana’ların uygulanış teknikleri ve temel esasları ile ilgili bilgileri bulacaksınız. Sistemimiz tüm Asana’ların uygulanışı sırasında  uyarılan fizik üstü varlığımızı da içermekte olduğundan her Asana için belirli bölge/bölgeler ( Çakra, Nadi vs.) ayrıca belirtilmiştir….

Asana’ları uygulamak için öncelikle her ısınma hareketlerinin yapılması ve diğer temel esasların bilinmesi gereklidir. Bu nedenle resme bakıp uygulama yapmayı önermiyoruz. Eğer bu şekilde bir uygulamayı daha önceden bir bilginiz olmadan yaparsanız, bedensel zarar görme ihtimaliniz vardır. Bu durumda sorumluluk size aittir.

Yoga çalışmalarına her zaman bir öğretmen nezaretinde başlamak ve iyice öğrenene kadar da bu şekilde devam etmenizi öneririz.

Duruşlara(asanalar) daha çabuk ulaşmak için tıklayınız

Yoga fiziksel pozlara ASANA adı verilir.

Yoga’da ASANA’ları koordine edilmiş beden pozları ve nefes tekniklerinin, fizik beden, zihinsel yapı ve ruh varlığı üzerindeki tesirlerini belirli konsantrasyonlar ile deneyimlenmesidir..

Yoga çalışmalarında Asana’ların çok önemli değerleri olan zihinsel ve sübtil planlar atlanılmamalı ve yanlızca bir nefes veya beden tekniği olarak çalışmalar yapılmamalıdır.

Web Sitemizdeki  açıklamalar ve merkezimizde uygulamakta olduğumuz çalışma yöntemimiz geleneksel bilgiye uygun olarak Asana’nın tüm değerlerinin algılanışı ve ondan her planda yararlanabilme üzerine kurulmuştur.

Resimler için Tanya’ya teşekkürler…. Her hakkı saklıdır. Copyright Kaivalya Yogashram İstanbul 2006

Lütfen eğer daha önce uygulama yapmadıysanız bizlerle veya yoga çalışması yapan diğer gruplar ile temas ediniz.

Hamileyseniz, yüksek tansiyonunuz,  kalp rahatsızlıklarınız, mental sorunlarınız, bedensel sakatlıklarınız…vs. gibi durumlarınız var ise muhakkak öncelikle doktorunuza başvurup onun olurunu alınız.

Modern tıbbı ve onun gelişmiş  yöntemlerini her zaman kullanarak ondan en iyi şekilde istifade ediniz.

Yoga bilimi insan varlığını en basit anlamda üç boyutta inceler bunlar ; fizik, zihin ve ruh planlarımızdır.

Yoga üç planın en dengeli şekilde uyumluluğunu temin eder, tüm Asanaların temel amacı bu olgularımızın evrenle uyum içerisinde dengelenebilmesi böylece varlığımızın yüceltilmesidir.

Bilinmesi gerekir ki Yoga asanaları ve uygulanış tarzı sportif hareketler değildir.

Her asana varlığımızda mevcut olan bir veya birkaç çakrayı ve nadilerimizi uyarır, besler, dengeler. Çakralarımız ve nadilerimiz ile ilgili geniş bilgiye sitemizde bulabilirsiniz. Bu durum asananın sübtil plandaki değerlerinden biridir.

Fizik planda her bir asana kendi grubuna göre bedenimizi mükemmel şekilde dengeler, esnetir, açar, katı ve sert haldeki kas yapılarını gerektiği zaman sertleşecek şekilde uzun ve esnek hale getirir.

Yoga çalışmaları bir zayıflama yöntemi değildir de ancak elbetteki vücudumuzun bu şekilde uyarılması onun gereksiz dokulardan kurtulmasını ve böylece mükemmel bir şekle girmesini temin eder.

Değişik uygulamalar ve varyasyonları ile pek çok asana bulunmaktadır. Bunlardan bazıları temel pozlardır. Her okul ve sistemi hatta aynı sistemin değişik hocaları tarafından uygulamanın değişik yorumlandığı görülür ancak temel duruş ve amaç asla değişmemektedir.

Asana’lara genellikle basit pozlardan başlanılarak geliştirilmeli, uygulama sırasında kişi ne kendisi ne de başkaları ile yarış içinde olmamalıdır. Asana sizin kişisel dostunuzdur, o başkalarına gösteriş yapmak için kullanacağınız bir araç değildir. Bu şekildeki uygulama Yoga’nın etiğine aykırıdır.

Asana’ların diğer biz özelliği ise varlıksal yapımızın her planını dengelemesidir, özellikle fizik ve zihin yapımız mükemmelce dengelenecektir.

Konsantrasyon kabiliyetimiz en iyi şekilde artacaktır.

    Descargar musica