Dwikonasana

dwikonasana_1

İşte size hem dinamik ve hem de statik olarak uygulayabileceğiniz bir asana daha.

Dwikonasana ; “dwi” : sanskritçede iki ve “Kona” ise açı anlamına gelmektedir

Uygulama : Ayakta sithila tadasanada durun ( ayakta rahat duruş pozu ) . Daha sonra ayaklarınızı yaklaşık omuz açıklığına getirin ve ellerinizi geriye götürün ve parmaklarınızı kenetleyin. Ellerinizi bedeninize değmeyecek şekilde iyice dışarı açın. Artık sonuna dek elleriniz belinize değmemelidir

Daha sonra derin bir nefes alarak kalçanızdan dıoğru bükülüp öne eğilin, biraz durun ….. tekrar nefes alarak geriye doğru gelin dizlerinizi bükmeden mümkün olduğunca geriye esnetin bedeninizi ( gereksiz yere zorlamayın )….

Nefesle devam edin. Dinamik uygulama bu şekilde yapılmalıdır en az 10 kere tekrar edebilirsiniz.

Statik uygulamada ise nefesiniz normal olarak bir müddet öne daha sonra da geriye doğru durarak uygulayabilirsiniz.

dwikonasana_2

Süre : dinamik uygulalayı minimum 10 set yapın, statik uygulamada ise bedenin rahat durduğu müddetçe çalışma programınıza uygun şekilde tatbik etmeniz yerinde olur.

Konsantrasyon : uygulama sırasında göbek çakrası manipuraya konsantre olun.

Fayda ve etkileri : Bu asana özellikle belin esnetilmesi ve gereksiz katmanların ortadan kaldırılmasında faydalıdır. Siyatik için önemli bir yardımcıdır. Ayrıca göbek ve beldeki rahatlama bedeni olduğu gibi sindirim sistemini de olumlu yönde etkiler. Sinirsel bakımdan olumsuzluklar yaşadığımız dönemlerde özellikle önerilir.

    Descargar musica