Gomukhasana

Sanskritçe’de “GO” : İnek ve “MUKHA” ise, yüz veya ağız anlamına gelir.

gomukhasana_1

Uygulama : Bu asanayı vajrasanada oturarak ta uygulayabilirsiniz. Resimdeki gibi uygulama “tam” Gomukhasana’dır. Yani bacaklar Dyana Virasana’daki gibi konulmuştur.

Önce, dizlerinizin üzerine rahatça oturun. daha sonra sol ayağınız altta kalacak şekilde sağ bacağınızı üstten geçirin her iki diziniz üst üste ve topuklarınız ise kalça eklemi hizasına gelmelidir. Bu durumdayken sağ elinizi alttan getirerek sırtınızın ortasına koyun, sol elinizi yukarıdan getirin ve sağ elinizi iyice kavrayın. Gerek bedeniniz ve gerekse de başınız dik olmalıdır. Sağa sola eğmeyin. Normal nefes alıp vermeye devam edin.

Bir sonraki adımda ise aynı hareketi ters yönlü olarak uygulayın.

gomukhasana_2

Konsantrasyon : Asananın uygulanışı sırasında alın çakrası ajna ve/veya kalp çakrası anahataya konsantrasyon yapın.

Fayda ve etkileri : Tüm beden üzerinde yapıcı ve güçlendirici etkileri bulunmaktadır. Özellikle kollar ve omuzlar güçlenir. Çökük ve içe dönük omuz yapısı açılır. Akciğerler için çok faydalıdır Nefes kabiliyet ve kapasitesi artar. Siyatik üzerinde önemli faydası bulunur.

Astma, bahar alerjisi, tüberkiloz; gibi durumlarda faydaları vardır. Cinsel gücün kontrolü ( Brahmaçarya) için etkindir. Hatha Yoga Pradipika’da temel asanalardan sayılmıştır.

    Descargar musica