Hastapadangustasana

Yerde denge hareketlerinin en iyi bilinenlerindendir. Ayrıca bedende rahatlamaya ve bilhassa basen bölgesinde gereksiz dokuların atılmasında da faydalıdır. Gençlik dönemindeki uygulamalarda özellikle genç kızlarda pelvik bölgenin iyi gelişimini temin eder. Genelde fizik ve zihin dengenin birlikte gelişimini sağlar.

hastapangustasana_1hastapangustasana_2

Uygulama : Sırtüstü yere uzanın ve rahatlayın. Bacaklar bitişik ve kollar bedenin hemen yanında olsun.

Sağ kolunuzu kaldırıp elinizin üst kısmını başınızın arkasında yere koyun kolunuz gergin olsun. Sol elinizi karnınıza ve sol ayağınızı yere basın. Yavaşça sağ yanınıza dönün . bacaklarınız üst üste ve sol kolunuz bedeninizin üstünde olsun. Dengenizi kurun daha sonra, sol kolunuzu gergince kaldırıp, sol elinizi sağ eliniz üzerine koyun. Avuçlarınız birbirine değsin. Gene dengenizi kontrol edin.

Şimdi tüm vücut denge halinde bu durumdayken sol bacağınızı ve sol kolunuzu kaldırın. Sol eliniz ile sol ayağınızı tutun kol ve bacak yere dik olmalı be gerek diz ve gerekse de dirsek bükülmemelidir.

bu pozda yeteri süre kalın . Daha sonra asanayı uyguladığınız sıra ile geriye dönün sırtüstü yere uzanın ve aynı sıra ile bu defa diğer yana uygulayın.

hastapangustasana_3

Kontantrasyon : Muladhara ve/veya swadhistana chakraya yapılmalıdır.

    Descargar musica