Naukasana

naukasana

Naukasana : kayık pozudur

Bu asana dinamik veya statik olarak uygulanabilir.

Uygulama : Şavasana’da yere uzanın ve bedeninizi iyice hissedin. Daha sonra iyice rahatların. Asanayı uygulamaya başlarken gözlerinizi açın.derin bir nefes alın tamamen boşaltın ve kollarınızı ve bacaklarınızı yerden kaldırın başınızı da kaldırıp parmak uçlarınız ile ayak parmaklarınızı nişan alın bi müddet durun. Daha sonra nefes alarak geriye doğru gelin hareketi tekrar edin. Bu uygulama asananın dinamik şeklidir.

Statik şeklinde ise el ve kollar aynı şekilde kaldırılarak normal nefes alış veriş ile uzun süre durulur. Unutmamak gerekir ki bedene gereksiz yere eziyet vermenin manası yoktur, statik uygulamada yavaş yavaş daha da uzun durabildiğinizi fark edeceksiniz, kendinize ve bedeninize zaman verin. Ne kendiniz ve nede başkaları ile yarış halinde değilsiniz. Disiplin ve sebat ile çalışmalarınıza devam edin.

Konsantrasyon : uygulama sırasında göbek çakrası manipura ya konsantre olunuz.

Fayda ve etkileri : Bu asana dolaşım, sindirim ve sinir sistemi üzerinde etkindir. Kas yapısını güçlendirir. Sinirsel baskıları kaldırarak uygulama sonunda gevşeme verir. İrade gücünü artırır korku ve tedirginlikleri uzaklaştırır.

    Descargar musica