Sukhasana

sukhasana

Yoga kelimesinin geçtiği pek çok yerde muhakkak sukhasana pozunda oturmuş bir yogi resmi olur. Temel meditasyon asanalarından biri olan sukhasananın kelime anlamı hoş duruş, latif poz, mutluluk veren pozdur.

Uygulama : Bacaklarınız hafifçe aralık ve elleriniz geride destekler vaziyette başınızı bir yana doğru eğerek, yerde rahat oturuş pozu olan sithila dandasanada oturun. Daha sonra bedeninizi dik duruma getirin ve bacaklarınızı bağdaş kuracak şekilde toplayın.

Önce sağ bacak önde ve sol bacak üstte olacak şekilde bağdaş kurun… daha sonra yavaşca gene bacaklarınızı öne alın ve tam tersi olarak yani sol bacak önde sağ bacak üstte duracak şekilde başdaş kurun.

Konsantrasyon : Uygulamanın ilk bölümünde jenital çakra Swadhistana’nın sol tarafındaki negatif kutbuna, bacaklarınızı değiştirdikten sonra aynı çakranın sağ taraftaki pozitif kutbuna konsantrasyon yapın.

Süre : Temel meditasyon pozlarında olan bu asanada süre kısıtlaması yoktur istediğiniz sürede uygulamaya devam edebilirsiniz.

Mudra : bu asananın uygulanışı sırasında Ellerinizi dzlerinizin üzerinde tutabileceğiniz yada avucçar yukarı doğru açık olarak dizleriniz üzerine koyabileceğiniz gibi mudralar da uygulayabilirsiniz Örneğin resimde görülen mudra yüzük parmağı tırnağının başparmağın birinci boğumu altına koyulmasıyla yapılan sevgi mudrasıdır. Bunu işaret parmağınız ile yaparsanız sağlık mudrası olur.

Etki ve faydaları : En önemli faydası zihnin sakin bir hale getirilmesidir. Şavasana ve vajrasana ile en sakin mental duruma ulaştıran temel asanalardandır. Beden de aynı şekilde rahatlar ve kas yapısı gevşer. Swadhistana çakranın her iki kutbunun da eşit olarak uyarılması ile kişi yaratıcı gücünü fiziksel zihinsel ve ruhsal planlarda hisseder ve sınırsızca kullanır. Cinsel gücü dengeli hale getirir. Bu kişisel yoğun temel gücün dengelenmesiyle kişi bu güçten her alanda faydalanır.

    Descargar musica