Vajrasana

vajrasana

Yoga Asanaların içinde Vajrasana grubu bir seri duruşu içermektedir. “Vajra” yıldırım anlamına gelir. Buradan da aslında çok basit bir duruşun gerçekte ne kadar güç verici olduğunu anlayabiliriz. Vajra ayrıca, jenital çarkra Swadhistana ile ilintili temel nadidir ve cinsel enerjiyi taşır. Varja nadinin kontrol altında tutulması ile bu yoğun enerjinin de saflaştırılması ve kontrolu mümkün olacaktır.

Vajrasana temel meditasyon pozlarından da biridir. Günlük meditasyon çalışmalarınızda da yardımcı olacaktır.

Uygulama : Dizlerinizin üzerine çökerek yere oturun. Ayaklarınızın üst kısmı yerde olsun. Omurganız ve boynunuz dik durmalıdır. ellerinizi önce dizlerinizin üstüne koyun ve asanaya başlayın daha sonra ellerinizi parmaklar öne başparmaklar arkaya gelecek şekilde kasıklarınız bölgesine yerleştirin. Gözlerinizi kapayın ve kapalı olan gözleriniz ile alnınızın ortasına bakın.

Bedeniniz dik ancak omuzlar ve bedenin tamamı rahat olmalıdır. Böylece hem rahat ve hem de dik durmayı da öğrenmiş olacaksınız.

Normal nefes alıp vermeye devam edin.

Süre : Bu asanada sınırlayıcı bir süre yoktur istediğiniz sürede durabilirsiniz. Özellikle yemeklerden sonra an az 5 dk bu asanayı uygulamanız sindirim için faydalı olacaktır.

Konsantrasyon : Alnınızın ortasında ajna ve göğsünüzün ortasında anahata çakraya konsantre olun. Konsantrasyon sırasında ikinci çakradaki yoğun enerjiyi yukarıya doğru çekerek bu üstün temel enerjiyi saflaşırarak onun yükseltici gücünü kullanın.

Etki ve faydaları : Bacakların duruşu ile buradaki tüm kas sistemini geliştirir ayrıca dizlere güç ve esneklik verir. Kasık bölgesini canlandırır ve sağlamlaştırır. Genelde kan dolaşımına faydalıdır. Ayrıca sindirim sisteminin rahat ve kolay çalışmasında etkileri vardır. Bedenin dik ve sağlıklı duruşunu temin eder. Peptik ülsere faydalı olduğu bildirilmiştir. Kadınlarda, uter ve adet sorunlarında. Erkeklerde ile testis ve bu bölgenin beslenerek canlanmasında destek olur. Siyatik için iyi bir rahatlama yöntemidir.

Not: Yeni uygulamaya başlayanlarda bazen diz ağrısı olabilir budurumda dizlerinizi biraz aralamalısınız. Bazı hallerde ayakların üstü acıyabilir bu durumda örtünüzü birkaç kat yapabilir veya ince bir yastıktan faydalabilirsiniz.

    Descargar musica