Üstadlar

Üstadlar

Bu sayfada bazı Yoga üstatları hakkında kısa bilgiler bulacaksınız…

KrishnamacharyaKrishnamacharya: 1888-1989 yılları arasında yaşamış olan bu üstat modern Hatha Yoga’nın babası olarak kabul edilir. Pek çok hocanın Guru’su olmuştur. Bütün öğrencileri daha sonra batıya özellikle Amerika, Kanada ve Avrupa’ya taşımıştır. 1930-1950 yılları arasında Mysore kraliyet sarayının Yoga Enstitüsünün başı olarak hizmet vermiş, bir Yoga terapisti olarak kabul edilmiştir. Düzinelerce Yoga kitapları yazmıştır.

 

DesikacharT.K.V. Desikachar: Krishnamacharya’nın oğlu ve B.K.S. Iyengar’ın yeğenidir. Batıda inşaat mühendisliği tahsil etmiş. Daha sonra 60’ların başında Hindistan’a Yoga öğretmeye dönmüştür. Yoga öğretiş stili, adım adım Asana öğretisine akıllıca yaklaşım olarak adlandırılan Vinyasa Krama prensipleridir. Madras’ta babasının adını vermiş olduğu Krishnamacharya Yoga Mandiram okulunu kurmuştur. Yoga’nın şizofreni, depresyon, bunama, astım ve diabet üzerindeki olumlu tesirlerinin araştırılmasında öncü olarak kabul edilir.

Yogi_BhajanYogi Bhajan: Bir Sikh olan Yogi Bhajan Kundalini Yoga’nın gizemini 1969’da batıya getirmiştir. 3HO vakfını kurmuştur.

 

 

 

 

iyengarB.K.S. Iyengar: Pek çok Yogi için HathaYoga’nın yaşayan en büyük üstadı olarak kabul edilir. Yehudi Menuhin, Hollanda kraliçesi Beatrice gibi pek çok ünlü ve binlerce sıradan insan bugün Iyengar stili Hatha Yoga çalışmaktadır. Yoga’nın Işığı isimli kitabını 1979 da yazmış tamamlamış, burada 200 Asana ve Pranayama tekniklerini mükemmelce açıklamıştır, bunu Pranayama’nın Işığı 1987, Yoga Ağacı 1988 ve Patanjali Yoga Sutra’larının Işığı 1993 isimli kitaplar izlemiştir. Daha pek çok kitapları bulunmakta olup çalışmalarına kesin teknikleri ve dinamik şahsiyeti ile devam etmektedir.

pattabhi_joisK. Pattahbi Jois: Krishnamacharya’nın talebesidir. Yoğun fiziksel bir Hatha Yoga stili olan Ashthanga Yoga öğretisini ortaya atmıştır. Uygulamada Yoga pozlarının vücudu ısıtan ve arıtıcı yönleri bulunur. Hindistan-Mysore’deki Ashtanga Yoga Enstitüsünün kurcusudur.

 

 

yogi_amrit_desaiYogi Amrit Desai: Hintli bir Kundalini üstadıdır, Desai Kripalu Yoga’yı geliştirmektedir.

 

 

 

 

paramhansa_yoganandaParamhansa Yogananda: 1893-1952 yılları arasında yaşamış olan büyük üstaddır.

Yoga’yı batıya ilk taşıyan üstad olarak kabul edilir. Yazmış olduğu Bir Yogi’nın Otobiyografisi (1946) isimli kitap yüz binlerce kişiyi Yoga ve meditasyona yöneltmiştir.

Bu büyük üstatla ilgili geniş bilgiyi yakında ayrı bir dosya olarak bulacaksınız.

Swami_kriyanandaSwami Kriyananda: James Donald Walters olarak doğdu, Paramhansa Yogananda’nın talebesidir. Kriya Yoga üstadıdır.

 

 

 

 

Master_SivanandaSri Swami Sivananda (1887-1963): Büyük modern zaman filozofu üstat Sivananda ile ilgili geniş bilgiyi ve tüm detayları ayrı bir dosya olarak bulacaksınız

 

 

 

indra_deviIndra Devi: Eugenie Peterson adıyla 1899’da Rusya’da doğdu. Krishnamacharya ve Swami Somnathasbram ile çalıştı Hindistan’da Indra Devi ismiyle filmlerde oynadı. 1947’de Amerika’ya yerleşti ve burada Amerika’lılar için Yoga isimli kitabını yazdı. Yaşamının yetmiş yılında Hindistan, Çin, Arjantin ve Meksika gibi pek çok ülkede Yoga öğretti. 2002 yılında maha samadhiye ulaştı

 

Bikram_ChoudhuryBikram Choudhury: 1945 yılında doğmuştur, Paramhansa Yogananda’nın kardeşi olan Bishnu Ghosh’un öğretisini geliştirerek, yüzde yüz saf iç bedene ulaşma yolu olan 26 poz uygulamasını geliştirdi. Yıldızların hocası olarak bilinir, Raquel Welch, Kareem Abdul Jabar gibi pek çok ünlünün hocasıdır. Aşırı sıcak ortamda yapılan asanalar ile saflaşma hedeflenir.

 

 

swami_satchidanandaSwami Satchidananda: Yaşayan en büyük üstadlardan, Gurudev Sw.Satchidananda,1914 yılında Güney Hindistanda doğdu. İntegral Hatha Yoga kitabını 1970’lerin başında yazdı. “Gerçek; bir tane, Yollar pek çoktur” felsefesi ile tüm inanç ve milletten insanın yoga ile buluşması için çalışmıştır. Halen her yıl pek çok konferanslar vermektedir.

 

vishnu_devanandaSwami Vishnu Devananda: 1960’da yazmış olduğu Yoga kitabı pek çok batılı öğrenciyi bu konuda heveslendirmiştir.

Swami Sivananda’nın öğrencisidir. Kendisi ile geniş bilgiyi yakında dosyasında bulacaksınız.

 

 

griegGregorian Bivolaru: Avrupa’nın yaşayan en büyük Yoga üstadıdır.

Üstad Bivolaru, 12 mart 1952 de Bükreş’in hemen yakınındaki küçük Tartasesti köyünde doğdu.

Küçüklüğünde rüyalarında sık sık kendisini Tibet’li yüksek ruhsal bir Yogi olarak görüyordu. Bu rüyaları sırasında pek çok özel teknikleri de gördü, uyguladığı bu teknikler inanılmaz sonuçlar doğurdu. Tüm bunların neticesinde 19 yaşında ruhsal uyanışa ulaştı.

Bu yogik deneyimlerinin yanında doğu felsefesi üzerinde yoğunlaştı ayrıca ünlü romanyalı yogi Mircea İliade’nin çalışmalarından da faydalandı. tüm bunlar kendisini daha derin çalışma ve tecrübelere götürdü. Bunlarla beraber büyük üstadlar Ramakrishna, Şivananda ve Yogananda’nın öğretilerini de çalıştı.

1978 yılında batıya uygun olarak düzenlediği çalışma yöntemlarini Bükreşte öğretmeye başladı. Kuduğu okul ilgi topladı ve gelişti. Bu çalışmaları Romanya Sağlık Bakanlığı ve Bükreş Psikosomatik Tıp okulu ile de paylaştı. yepyeni bir çığır açtı. Pekçok Romanya’lı elit bu yolda büyük istek ile yürümüştür.

Birkaç yıl sonra Romanya’daki Çavuşesku yönetimi bu kuruluşu kendi görüş ve mantalitelerine karşı bularak hedef aldı ve Grieg’i istenmeyen kişi ilan etti. Çavuşesku yönetimi yoga ile birlikte doğu savaş sanatları, transandantal meditasyon ve akupunktur gibi pek çok sistem ile tüm doğu tıp yötemlerine karşı tavır aldı.

Grieg, gizlice yoga öğretmeye devam etti ancak Çavuşesku yönetimi tarafından tutuklandı. Yaklaşık iki yıl hapiste tutuldu.

1989 yılında ttüm dünyadaki bu baskı modelinin çöküşü ile yoga çalışmaları serbest bırakıldı. Grieg MİSA’ yı kurdu ve öğretilerine devam etti. pek çok yabancının da katıldığı çalışlmalar 15. yılına girdi. Pek çok yabancı ülkede de bu okulun temsilcilikleri açıldı, buradan eğitim almış pek çok Yoga öğretmeni tüm dünyaya yayıldı.

Onbinlerce öğrencisi olan Misa ve popülaritesi her gün artan Grieg ve Romanya’da yoga uygulayıcılarına Mart 2004 ‘te asılsız iddialar ile kampanyalar başlatıldı. Grieg ve pek çok yogi en sert davranışlara maruz bırakılarak tutuklandı. Günlerce işkence gördüler, Mayıs 2004 te dünyadaki pek çok yabacı öğrenci ve seveni tarafından Bükreş ve Kostineşti de Grieg için gösteriler yapıldı. Uluslararası af örgütü, asılsız iddialarla tutuklanan Grieg için Romanya Devleti nezdinde girişimlerde bulundu. Tüm dünya ülkelerindeki yogiler, kendi memleketlerindeki Romanya Büyükelçilik’leri ve konsolosluklarına bu konuda başvurdu. Elbette bu karalama kampanyasındaki iddiaların asılsızlığı belgelendi, tüm dünyada pek çok yoginin de desteğini arkasında hissederek serbest bırakıldı. Bir müddet sessizliğe çekildi ve Romanya’dan ayrıldı.

( Bu olaylar sırasında dünya yogilerinin birlikte gösterdikleri dayanışma gerçekten de muhteşemdi. Hırslarına malup olmuş herşeyi çıkarları için kullanma kurnazlığı içindeki bir, iki sözde yoginin karalamaları hariç tabii… EA)

Grieg çalışmalarına devam etmektedir.

Not: Büyük üstadımın 1989 yılında talebesi oldum ve 3 yıl birlikte çalıştım. Öğretisi ve kazandırdıkları için her zaman minnettar kalacağım. Devamlı irtibatta olup bilgiler almaya devam edeceğim… Grieg kendisine guru vs dedirtmezdi asla. Kendisi elbette öğretmenim ama herşeyden önemlisi dostumdur. Talebelerinin kendisini yükseltecek sıfatlarla hitap edilmesini, kendisine sığınılmasını asla uygun görmez. O talebelerinin dimdik kendi ayakları üzerinde yürümelerini, verdiği bilgiyi serbest irade ve vicdan ile yorumlamalarını isteyen bir üstaddır. EA

    Descargar musica